VÝKUP OVČÍ VLNY

VÝKUP KRÁLIČÍCH KŮŽÍ

Get Adobe Flash player

Výkup ovčí vlny

  

ovce-banner3

 

Nevíte kam s ovčí vlnou? Obraťte se na nás

Zabýváme se výkupem a zpracováním ovčí srsti, k tomu však potřebujeme její dodavatele. Nabízíme proto výkup surové ovčí vlny po celé České republice i na Slovensku. Vykupujeme od nejmenších malododavatelů až po velká zemědělská družstva. 

 

Výkup vlny

Nabídněte nám k prodeji ovčí vlnu nebo králičí kožky a my je od vás za výhodnou cenu vykoupíme. Naše společnost sídlí v Hradci Králové, ale není pro nás žádným problémem přijet kamkoliv v rámci České republiky či na Slovensko. Za vlnu i kožky platíme vždy hotovými penězi. Proměňte ovčí vlnu za hotovost, svým zákazníkům vždy vycházíme vstříc.

 

Minerální liz pro ovce

Mezi činnosti našeho podnikání patří rovněž dodávky minerálního lizu pro ovce. Neváhejte a obraťte se na nás s jeho objednávkou.

ondra1


Co nevíte o ovčí vlně?

Ovčí vlna je textilní surovina, kterou lidé znají a používají jako textilní materiál od nepaměti.

 

ovce-chlupataMá nesrovnatelné termostatické vlastnosti, funguje jako optimální tepelný izolant tělesné teploty vůči vnějšímu prostředí. Jednoduše v chladu hřeje, v horku chladí. Díky této vlastnosti ovčí vlny hovoříme o tzv. suchém teplu.


Ovčí vlna má mj. léčebné účinky. Od pradávna bývala využívána jako tlumič bolestivých projevů revmatismu, astmatu a alergií. Ženy díky ovčí vlně řešily problém „studených nohou“.


Ovčí vlna je jednoduše geniální textilní suravina, která se přizpůsobí tělesné teplotě, ale přitom nedovolí organismu přehřát se a nezpůsobuje tak pocení.

 

Od pastviny do přádelny


Ovce se dožívají až 12 let. Z každého zvířete lze ročně získat nejméně 3 kg vlny, některá plemena vytěžují až 18 kg vlny! Vlna se stříhá jednou nebo dvakrát do roka, přičemž velmi zručný střihač ostříhá přes 20 ovcí za hodinu.

Ostříhaná vlna se ukládá jako celistvé rouno, jehož různé části se později zařazují do kvalitativních tříd.

Vlna, kterou získá zákazník při koupi, prochází sofistikovaným procesem čištění a zpracování.


Surová, potní vlna obsahuje v průměru jen méně než polovinu váhového množství spřadatelných vláken, 10–45 % je tuk a pot, 5–20 % jsou nečistoty, které se dostaly do srsti na pastvině, mimo toho mohou vlákna pojmout až 25 % vlhkosti. Tuk a pot se odstraňuje praním. Lanolin, který se tak získá, lze velmi úspěšně používat v kosmetice.

 

Vlastnosti ovčí vlny

 

ovce-srst-800

Povrch ovčího vlákna je šupinovitý, zvláštní struktura řetězcové molekuly dává vláknu vynikající pružnost a ohebnost. Vlna je proto téměř nemačkavá, ale tím také méně pevná než jiná textilní vlákna a za mokra ztrácí dalších 10–20 % pevnosti.


Barvení dvou partií vlny na úplně stejný odstín není prakticky možné. Výrobky z vlny se musí chránit proti molům. Vlna je podstatně dražší než běžná textilní vlákna.

 

Jemnost vlákna

 

Pro posouzení jakosti vlny je důležitá délka, pevnost, obsah rostlinných příměsí, barevný odstín a rozhodující je jemnost vlákna. Jde o tloušťku vlákna v průřezu v mikrometrech (µm).

 

Různá plemena ovcí - různé druhy vln


Plemena ovcí, od kterých se z části odvozují názvy vln


ovce-8001. Merino je velmi jemná vlna (cca 14–25 mikronů), stapl 50–150 mm, silně zkadeřená, měkká, poměrně málo lesklá. Plemeno bylo vyvinuto ve Španělsku kolem roku 1700, v posledních více než 100 letech však zaujímá Austrálie (spolu s Novým Zélandem) u tohoto druhu dominantní postavení. Australská Saxon Merino dává ročně 3,5–6 kg a Peppin Merino až 18 kg potní vlny. Průměrná výtěžnost (podíl čistého vlákna na celkové stříži) přesahuje 50 %.


2. Cheviot nebo hladké vlny (v češtině také: anglické ovce) mají vlákna o délce 170–400 mm a tloušťce 40–44 µm, mírně zkadeřená, se zvláštním leskem. Průměrný střih přináší 3–7 kg potní vlny, výtěžnost je nižší než 40 %. Naprostá většina těchto ovcí se dnes chová na maso a mléko.


U tzv. nížinných ovcí (Čína, Rusko, střední Evropa) jsou účel chovu, délka a tloušťka vlákna podobné jako u cheviotu.


3. Kříženecké (crossbred) vlny vznikly křížením různých plemen a v závislosti na regionu, ve kterém se chovají ovce, je vlákno podobnější merinu nebo cheviotu. Produkované množství těchto vln přesahuje obě předchozí skupiny. Délka 100–200 mm, jemnost 27–40 µm, průměrná výtěžnost 39 %.


Podíly jednotlivých druhů na světové spotřebě: Merino 39 %, kříženecké 33 %, ostatní druhy ovcí 28 %.

skotky-800

 

Kromě ovčí vlny vykupujeme králičí kožky


Exportem králičích kůží se zabýváme více jak 20 let. Hledáme nové dodavatele - nákupčí kožek. Minimální množství odběru - 100 kg.

Kontaktujte nás na tel.606 567 681, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

wool